YEMİNLİ TERCÜME

Yeminli tercüme, tercüme çeviri hizmeti veren yemin belgesi sahibi tercümanın yaptığı tercümedir. Tercümesi yapılan belge kaşelenerek imzalanır.

YEMİNLİ TERCÜMENİN FAYDALARI
A - Yaptığı tüm çeviriler resmi makamlarda geçerlidir.
B - Yeminli tercüme yapılan belgenin tercümanın imzası ve kaşesi mevcuttur.
C - Tüm tercüme işlemlerinin doğru ve orijinal dosyaya bağlı kalarak birebir tercümesi yapılarak belgenin sorumluluğunu üzerine alır.

Yeminli Tercümenin Önemi


a). Her belge yeminli tercüme gerektirmez. Doğum belgeleri, diplomalar, not dökümleri, pasaport, kimlik gibi her tür hukuki belgeler yeminli tercüme gerektirir.


b). Yeminli tercümanlar ve çevirmenler yasası yeminli tercüman ve çevirmen sicili tescil edilmiş çevirmenler tarafından sağlanabilir.
c). Doğum belgesi, evlilik cüzdanı sivil kayıt defterine ilişkin belgelerin tercümesi yeminli tercüman hizmetlerini gerektirir. Diğer belgeler amellerini, derece ve diploma, yeminli tercüme tanık ifadeleri ve mahkeme kararlarını içermektedir. Bu içeriklerin içeriği mümkün olduğunca orijinaline yakın olması gerekir.

YEMİNLİ TERCÜME ONAYINI İSTEYEN MAKAMLAR
Yeminli çeviri genellikle devlet daireleri, üniversiteler, bankalar, noterler, konsolosluk tarafından talep edilir.

YEMİNLİ TERCÜMEYİ YASALLAŞTIRMA
Çevrilmiş bir belgenin ‘ yasal ‘ olması için yeminli tercüme kaşesinin mutlaka olması gerekir. Bu kaşeye sahip olunması için gerekenler ise tercümanın kayıtlı olduğu mahkeme veya makamlara giderek yeminli tercüme hak geçerliliğini doğrulaması gerekmektedir.
 
YEMİNLİ TERCÜME VE YEMİNSİZ TERCÜMAN ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Yeminli tercüman kendi kaşesini ve imzasını atarak resmi kurumlarda belgenin geçerliliği sağlar.
Yemin belgesi olmayan tercümanın yaptığı belgelerin altına kaşesini ve imza atma yetkisi yoktur yani resmi kurumlarda geçerliği de yoktur.

Yeminli tercüme fiyat bilgisi için: 0312 395 68 60

392.Cadde. No:1/27. Başak Plaza.
İvedik Organize Sanayi Bölgesi. Ostim.
Yenimahalle / Ankara

Telefon : 0312 395 68 60

Fax : 0312 395 68 60

E-Posta : info@kocertercume.com